Banner

Bohem hayata yakışan, sınırların olmadığı, özgür ve ferah bir dekorasyon tarzı...

Amerika’da evsizlik sorununa karşı eski depo ve fabrikaları eve dönüştürme amacıyla başlayan loft mimari, günümüzde evsizlere ev imkânı sağlamaktan ziyade; sanatçıların, tasarımcıların hem ev hem de ofis olarak kullanabilecekleri yepyeni bir konut pazarlama stratejisine dönüşmüş durumda.

Loft Tasarım Kimler için Uygun?

Daha özgür yaşam ve çalışma ortamı isteyen ressamlar, heykeltıraşlar, yazarlar, tasarımcılar ve fotoğraf sanatçıları için loft evler idealdir. Loft yapılar kentin göbeğinde değil de sanayi bölgelerinde olduğu için kiraları daha uygundur. Tabii loft mimariye uygun olarak lüks daire mantığıyla inşa edilen yapıların düşük gelirli kesime hitap ettiği söylenemez.

Loft Dekorasyon Önerileri

Bohem hayata yakışan bu evler yüksek tavanlı, geniş ve ferahtır. Mekânı bölen duvarlar, koridorlar, kapılar yoktur. Yani eve bakınca büyük resmi görebilirsiniz. Loft ev dekorasyonu ilginizi çekiyorsa aşağıdaki öneriler ışığında şık ve rahat bir dekorasyona imza atabilirsiniz.

  • Loft dekorasyon deyince akla tuğla ve beton yüzeyler, boyasız duvarlar, dökme demir pencereler, açıkta duran havalandırma kanalları ve borular gelir.
  • Bu tarz bir evde çelik malzeme ağırlıklı olmak üzere, ahşap, galvanist ve cam kullanılabilir.
  • Loft ruhuna uygun olarak aydınlatma seçiminde metaller, ray spotlar, sarkıtlar ve yer aydınlatmaları düşünülebilir.
  • Mobilya seçiminde sadelik ve rahatlık ön planda olmalıdır. Deri veya nötr renkte kumaş koltuklar, vintage halılar, çelik ya da metal ayaklı mobilyalar, yüksek kütüphaneler bu tarza uygundur.
  • Loft tasarımın renk paletinde metalik gri, kırmızı-kahve tuğla ve doğal ahşap rengi ağırlıktadır.
  • Dekorasyonda metalik unsurlar çok olduğu için, seçtiğiniz renkli ev aksesuarlarıyla loft daireleri daha sıcak hale getirebilirsiniz.

Editörün Notu:

Böyle geniş ve ferah bir eviniz varsa ihtiyacınız olan tek şey projeksiyon perdesi ve güçlü bir ev sinema sistemi. Dostlarınızı çağırın ve patlamış mısır eşliğinde eğlenceli sinema günleri yapın.